Letošní rok nám sice moc neumožňuje cestovat, ale myslím si, že to s jistou opatrností a s přijatými riziky lze. Patřím mezi ten typ lidí, který nedokáže moc dlouho sedět doma. Musím neustále objevovat nová místa. Letošní rok jsem objevovala především Česko, ale měla jsem alespoň 1 možnost trénovat v Alpách a vlastně i objevovat německé pohraničí Krušných hor. I kdybyste se letos nikam nechystali, umět si zabalit je umění, které se vám určitě bude hodit. Možná patříte k lidem, kteří s balení nemají problém stejně jako já. Ve svém blízkém okolí vidím, že to není samozřejmost.
Věřte si. Balení je běžná činnost, která nevyžaduje žádné speciální schopnosti. Nestresujte se. Vyhraďte si na něj nějakou dobu, ale maximálně 2 hodiny. Zachovejte klidnou hlavu. Při balení mě motivuje myšlenka, že se podívám někam jinam, něco zažiju. Je to proces, který nás připravuje na změnu.
První otázka, kterou bychom si měli položit, je: „na jak dlouho někam pojedeme?“. Hned vzápětí bychom si měli uvědomit, jaké bývá na místě počasí a jaká bude doprava. Je rozdíl si balit do zimy a do léta (asi 10kg oblečení). Také je důležité si uvědomit, jestli s sebou potřebujeme spacák, karimatku či stan. Osobně doporučuji používat batohy či tašky na záda nebo velké kufry s kolečky, když už toho máte opravdu hodně.
Možná ten nejdůležitější bod – opravdové balení. Někomu vyhovuje si nejdříve sepsat seznam. Z praxe vím, že to je zbytečné. Zabere vám to dost času a stejně nakonec budete přidávat či odebírat věci podle zbývajícího místa. Preferuji chození po bytě a prohlížení skříní, šuplíků a poliček. Postupně si odnáším dané věci na postel. Jsem estetický člověk, proto si ráda oblečení poskládám do komínků a následně vyfotím. 😀 Ne vždy jsem perfekcionistka a pak se jedná o 1 velký chaos. Ono je to stejně nakonec jedno. Vím-li, že jedu třeba na aktivní týdenní dovolenou, vezmu si sebou víceméně jen pár kousků sportovního oblečení. V létě člověk potřebuje minimum oblečení, zatímco v zimě a na podzim musí počítat s tím, že třeba promokne a musí mít více náhradních kousků. Pozor na hory! Přestože se po nich pohybujete v letních měsících, počasí vás může vždy nemile překvapit. Můj děda Krušnohorec vždy vypráví příběh, jak půjčoval tetě v létě v Roháčích zimní čepici a jak za ní byla ještě ráda. 😀 Když to jde, tak si sebou beru na běžecké soustředění 2x tolik spodního prádla a ponožek, ale vždy se dá nějaký kousek přeprat v ruce.
Pár tipů:
Doporučuji si sepsat pouze seznam věcí, které si budete brát těsně před cestou (jídlo, nabíječky…). Těsně před odjezdem si seznam zkontrolujte.
Na cestu vlakem či jakýmkoliv jiným dopravním prostředkem je lepší mít menší příruční zavazadlo (nosívám plátěnku) s nejdůležitějšími věcmi + jídlo a pití.
Vemte si svou lžičku, vidličku, kelímek (na čaj/kávu), flašku s vodou. Je to „low-waste“ a často fakt potřebné.
V současné situaci si s sebou nezapomeňte roušku a antibakteriální gel. 🙁
Nejobjemnější mikinu či bundu si vezměte na sebe nebo kolem pasu. Můžete ji pak využít jako polštář.
Co budete cestou dělat? Poslouchat hudbu, číst si, dívat se na film, bavit se s přáteli, spát či něco jiného? Raději si s sebou přibalte oblíbenou knihu či sluchátka.
Těsně před odchodem zkuste uvědomit, bez jakých předmětů byste to na novém místě nepřežili. Mám na mysli třeba tretry a běžecké boty na závod, cestovní pas, důležité papíry, peněženku…
Tipy do letadla najdete zde: https://www.bezimsvetem.cz/?p=501
Jestliže cestujete se svými čtyřnohými miláčky, nezapomeňte jim přibalit granule, misku na pití a vodu, deku či oblíbenou hračku. Oni si sami nezabalí. 😀
Kam jste se už letos stihli podívat vy? Kam se ještě chystáte?
Cestování a běhání zdar!
Suprovej blog👍🏻
Já se ještě před začátkem semestru chystám na 14 dní do Albánie✈️🇦🇱🤠