Popravdě se mi úplně nechce psát o mém jídelníčku. K jídlu mám zvláštní vztah, nadpis to asi vyjadřuje nejlépe. Jako malá jsem žila pouze „ze vzduchu“, většina jídel mi nechutnala, jedla jsem pouze na pohled hezká jídla. Zeleninu jsem nejedla skoro vůbec a ovoce jen pár druhů. Maso bylo pro mě jedovaté. Vše se postupem času změnilo. Na začátku gymplu přišla stravovací éra typu „jí to všichni, je to cool, to musím taky“, a tak jsme si chodili několikrát týdně po škole kupovat chipsy, bonbony či čokoládu. Tahle doba už je taky dávno pryč. Přišla jsem na to, co mi dělá dobře a co ne. Mám zvláštní stravovací návyky a většině z vás budu připadat ještě divnější než doteď. Každému vyhovuje něco jiného. Nejsem žádný výživový poradce ani odborník!
Moje stravovací filozofie vychází z mých vlastních zkušeností a z knížky Run fast eat slow od teď už bývalé maratonkyně Shalane Flanagan a její kamarádky výživové poradkyně Elyse Kopecky.
Snídaně
Snídaně je u mě základ dne. Začíná skleničkou horké vody s citronem. Pokračuje jablkem. (One apple a day takes doctor away). Hlavní jídlo snídaně je vždy nějaká kaše (pohanková/ovesná), někdy uvařená v mandlovém mléce, někdy jen zalitá horkou vodou. Nesmí chybět 3 druhy semínek – chia, konopná a mletá lněná. Miluji skořici a v poslední době ujíždím na kurkumě a mletém zázvoru (mají úžasné protizánětlivé účinky). Když mám čas, udělám si i lívance (většinou kefírové). Chtěla jsem na ně přidat recept, ale vždy je dělám experimentální formou, zapomenu si zapsat, kolik bylo čeho. Sladím minimálně. Někdy použiji melasu (má hodně železa a jiných minerálních látek), když už by to bylo jo špatný tak trochu medu. Pro sladkou chuť používám lesní ovoce. Nejradši mám čerstvé domácí, ale teď přes zimu to jistí mražené z léta nebo kupované. Bohužel nejsem Maruška.
Nejsem „kafový“ typ, piju zelený čaj. Teď přes zimu se zázvorem. Po snídani si dávám svojí „hrst“ prášků – kloubní výživa, železo, hořčík, laktobacily, rybí tuk… Doplňky jím pro jistotu, mívám problémy s nedostatkem železa či vitamínu D.
Oběd
Možná jste se zarazili, že nesvačím. Po kvalitní snídani do oběda většinou nemám hlad. Když trénuji dvoufázově, tak si dám před obědem po 1. fázi ještě nějaké ovoce, ale moc to nepřeháním.
Když už zavítám do školy, oběd mám vždy svůj. Ve školní jídelně mi vždy chyběla zelenina a zdravější příloha. Hlavně ne knedlíky, prosím. Základ mého oběda je většinou nějaká zelenina – špenát, brokolice, houby, řepa, mrkev… obohacená o bílkoviny – vajíčka, ryby, hovězí maso, luštěniny, semínka…, podle období přidám nějaké sacharidy – pohanku, quinou, soba nudle, rýžové těstoviny…
Někdy ráda zkouším jídla z cizích krajů (sushi, pizzu, curry…). Většinou je ale dělám ze „zdravějších surovin“. Třeba pizzu z pohankové mouky či curry z kokosového mléka.
Jelikož jsem mlsnota, dávám si téměř vždy po obědě nějaký dezert. Baví mě vyrábět/péct zdravé dezerty. Když zrovna není nic upečeného, mlsám datle s mandlemi. Zajímavá kombinace, určitě ji taky vyzkoušejte. Mlsávala jsem takhle po jídle kostičku hořké čokolády, ale zjistila jsem, že mi zhoršuje pleť a někdy mám z ní i popálené horní patro. 🙁
Svačina
Od malička mám zvyk svačit jogurt. Mám ráda Hollandii s nějakým ovocem, které zrovna doma máme. Bílé jogurty obsahují organismy prospěšné pro naše střeva. Někdy si do něj přisypu trochu ovesných vloček nebo mandlí.
Večeře
Večeře bývají podobné jako oběd. Snažím se přijmout alespoň 1 denně nějaké kvalitní bílkoviny z masa nebo vajíček. Když je nemám k obědu, mám je k večeři. Dbám na pestrost zeleniny. K obědu mám také jiné druhy než k večeři. Člověk by měl za den přijmout, co nejvíce druhů zeleniny i ovoce.
Jednu dobu jsem jedla 2. večeře. Když máte před spaním hlad, je lepší si dát nějaký tvaroh nebo řecký jogurt než do sebe nacpat něco těžkého, co pak trávíte celou noc. Bílkoviny z tvarohu vám pomůžou i k regeneraci svalů během spánku.
Potraviny bez kterých se neobejdu
Rozhodně červená řepa ať už v podobě šťávy, čerstvá, v dezertu, vařená či pečená – pomáhá proti zánětům, obsahuje hodně vitamínu a minerálních látek, snižuje krevní tlak a také povzbuzuje vytrvalost
Ovesné vločky – snídaně a předzávodní jídlo pořádného běžce
Zelený čaj (nejlépe jasmínový) – obsahuje antioxidanty a má příjemnou jemnou chuť
Datle – vydrží dlouho, dají se vzít všude sebou, mají luxusní chuť, měly by být antidepresivní
Bílý jogurt, kefír – obsahuje probiotika – organismy, které pomáhají střevní mikrofloře
Banán – další typicky běžecká potravina, úžasné předzávodní, závodní i pozávodní jídlo, je lehce stravitelný a obsahuje řadu minerálních látek
Vejce – obsahují všechny potřebné aminokyseliny (je to tzv. plnohodnotná bílkovina) a také řadu minerálních látek, upřednostňujte vajíčka od známých, místních farmářů či sousedů – vidíte, jak slepice žijí
Pohanka – přirozeně bezlepková, obsahuje hodně vlákniny, vitamínů a minerálů (hlavně rutin), mouka se dá použít na pečení, prodává se i instantní kaše
Tuňák – moje záchrana, když doma nic není, vydrží dlouho, kvalitní zdroj bílkovin, někdy ho pro jistotu beru s sebou i na soustředění
Tahini – sezamová pasta, někdo ujíždí na arašídovém másle, já na tahini, obsahuje řadu minerálů, má výbornou chuť, která se hodí i do sladkých i do slaných jídel, moje tělo si řekne zvýšenou chutí na tahini, že mu chybí nějaký minerál
Závodní kaše Iswari performance – dobře stravitelná, dodá tělu potřebné živiny před závodem, přírodní
Kombucha – nápoj ze zeleného čaje vytvořený pomocí Kombuchy (organismus, houba popravdě úplně nevím), je také probiotický, obsahuje hodně minerálů a vitamínů
Borůvky – obsahují plno antioxidantů a jsou nejlepčejší, škoda jen, že přes zimu nerostou
Batáty – sladké brambory, obsahují hodně sacharidů, antioxidantů, vitamínů a minerálů, mají zajímavou chuť, jsou z nich dobré „hranolky“
Losos – zdroj omega-3 mastných kyselin, zmírňuje zánět, obsahuje hodně vitamínů B a minerálů, má luxusní chuť
Hovězí/kuřecí vývar – všelék
Je potřeba si uvědomit, že nás to, co si vložíme do úst, ovlivňuje. Jídlo může být vlastně lék. Záněty, rýmičky či chřipky lze vyléčit pouze pomocí vhodných potravin. Myslím si, že se do budoucna pomocí vhodné stravy bude léčit většina chorob, které nejsou genetické. Zamysleli jste se někdy, proč je tolik obézních lidí, lidí s cukrovkou či srdečními chorobami? Doporučuji vám shlédnout dokument That sugar fim a budete mít jasno.
Na druhou stranu je ale špatné ho moc řešit. Je to jen jídlo. Počítání kalorií je o ničem. Radši se zaměřte na benefity potravin. Tuky jsou kamarádi – nositelé vitamínů a chuti. Bez sacharidů by nám to zase moc neběhalo. Tím chci říct, že pokud nepotřebujete podávat super výkony, není špatné být „cukrfree“. Nic špatného není ani na veganství a na vegetariánství. Jen je důležité si hlídat dostatek esenciálních kyselin a minerálů, které dostaneme z masa či vajec o dost lehčeji. Jestli vám jde o postavu, podívejte se na vaše prapředky, nemohli si vybírat z aktuálních „dietních“ produktů nebo si nevybírali, co budou jíst, vůbec. Byli rádi, že mají chleba, zeleninu, ovoce, mléko a někdy maso. Většina byla od známých či vlastnoručně vypěstovaná či získaná. A jak vypadali? Byli hubení. Myslím si, že to asi nebylo ani tak moc stravou jako stráveným časem venku, pohybem či stresem.
Doufám, že vás můj článek nakopl ke správnému stravování a nebudete teď mít nikdo kvůli mě nějaké poruchy příjmu potravy.
Bez jakých potravin nemůžete žít vy? Žijete zdravě, neřešíte to či prasíte?
Běhu a hlavně zdraví zdar!