Články

Nejhezčí místa v Krušných horách

Já i většina mých předků pocházíme z Krušných hor. Krušné hory měly docela drsnou historii. Nejdříve byly známé především těžbou kovů a nerostů. Později se do historie zapsaly během 2. světové války. Na druhou stranu je teď v lesích ukryto mnoho „pokladů“ právě z této doby. Později v 70. letech se zase Krušné hory proslavily znečištěním z tepelných elektráren na úpatí. Konec ošklivého, teď už jen hezké.

Krušné hory jsou v ČR jedinečné. Nejsou zatím tolik profláklé oproti ostatním pohořím. Díky zalesňování v 80. letech vzniklo spoustu nových cest. Když člověk vyjede na hřeben, nečeká ho už tolik kopců. Táhnou se napříč dvěma kraji a dá se na nich uspořádat pochod z jedné strany na druhou.

Krušky mě naučily spoustu věcí. Třeba že je cesta nahoru vždy delší než cesta dolu. Nebo že je na kopec lepší mít s sebou teplé oblečení a svačinu navíc. Zažila jsem zde několik svých „poprvé“. Mám na mysli třeba první lyžování a běžkování. V neposlední řadě mi Krušné hory vždy poskytly skvělé tréninkové podmínky na běhy do vrchu, psychologickou podporu a místo, kam se schovat před výukou na gymnáziu.

Teď už ale k očekávanému – pečlivě prozkoumávaná nejhezčí místa

Ještě předem musím upozornit, že sem přidávám i tajná místa. Najít je bude těžké, ale když se vám to podaří, pošlete mi fotku a máte u mě pivo.

Okolí Přebuze je nejkrásnější a nejdrsnější místo Krušných hor. Na německé straně se nachází vodní nádrž Carlsfeld, kolem které se dá suprově běžkovat a v létě samozřejmě jezdit na kole. Na Přebuzi a nedaleko odsud v lese se nachází 2 staré německé továrny. Jedna z nich je profláklá díky televizní sérii Rapl. Lužicko-Odeřské jezero nemá na mapě jméno, také není úplně jednoduché ho najít, ale stojí to za to. Je teda vhodné spíš na otužování.

Háje, Mílov a Zlatý Kopec jsou místa, která člověk navštíví spíš v zimě. V létě tam zabloudím maximálně při dlouhém kole, neboť jsou úplně zapadlá a je to od nich daleko do civilizace.

Další místa jsou u našich sousedů, jedno je teda přesně na hranici. Mezi Klínovcem a Fichtelbergem je nejkrásnější údolíčko s malým jezírkem. Doporučuji tam zajít na podzim. Ale pozor, je to spíš cesta necesta. Talsperre Hundsmarter jsou takové německé „Dlouhé Stráně“. Není to zase tak daleko a jsou odtamtud fajnové výhledy.

Meluzínu jsem zdolala ve svých 4 letech. Od té doby ji zdolávám pravidelně každý rok. Hlavně kvůli borůvkám. V blízkém okolí se nachází i Macecha, kde lze zažít rašeliniště na vlastní kůži. Přes silnici se tyčí také Křížová hora. Nedaleko se rozléhá „landartové“ Königsmühle – zaniklá vesnička, kde se pořádá Landartový festival s koncerty.

Okolí Nejdku je mým druhým domovem. Rozléhají se tam husté lesy, kde už jsem se mnohokrát ztratila. Z Pajndlu se dá alespoň trošku zorientovat. Vlčí jámy jsou kousek od Horní Blatné a najdete v nich sníh i v létě. Vlci v Kruškách jsou, ale většinou se pohybují v jiných částech. Hadí hora je také jedno z poměrně dobře ukrytých míst, ale z výšky jí najdete poměrně dobře. Žádné hady jsem tam nenašla. A na Strašidlech taky strašidla nenajdete (kromě mě na fotce). Za to si tam můžete zaslaňovat dolů nebo se jen pokochat západem slunce.

Horní Halže a Srní patří do mého běžeckého rajónu. Tady mě potkáte nejčastěji, když jsem zrovna doma. Kolem Horní Halže je milion měkkých běžeckých cest. Někde se z měkkých cest stávají mokré a mazlavé cesty (rašeliniště). Ze Srní je sice nepěkný pohled do Ústeckého kraje na komíny a doly, ale samotné místo je přátelské a při procházení místních lesů můžete potkat i stádo muflonů.

Velký Špičák mi připomíná České Středohoří…. nic, nic, nic, najednou obří hrouda… jsou z něj úchvatné pohledy na Jelení horu a Přísečnici nebo na Klínovec a Fichtelberg. Je to také nejlepší pozorovna perseid a východů slunce. Nedaleko se nachází zatopená vesnice a zásobárna vody Přísečnice. Nad ní se tyčí Jelení hora, kde myslím, že mám stále KOM. Za Jelenkou se rozléhá Farský les a další rašeliniště. Jednou jsem tam omylem zavedla jednoho známého při ukazování místních krás. Nevím, jestli se do Krušek ještě někdy vrátí. Vedle Jelenní hory nad Kryštofovými Hamry, kde v Umanuté koze dělají ty nejlepší palačinky, můžeme najít Mnicha. Jedná se o skálu. Žádný Klášter tam nenajdete.

Východní část Krušných hor nemám ještě dopodrobna prozkoumanou. Nejvíce mě zde zaujala další zatopená vesnice a zásobárna vody Fláje. Tohle místo znám především z fotek od svého oblíbeného fotografa Petra Hricka.

Myslím, že už teď jsem na něco zapomněla a určitě mám v adresáři milion dalších fotek, které bych chtěla přidat. Tak zase někdy příště. Kdyžtak mám udělaný seznam těchto míst a za malý úplatek mohu přidat i souřadnice.

Chystám se na exploring dalších míst především ve východní části Krušných hor a v Německu. Kdyby chtěl někdo udělat společnou expedici, budu jen ráda.

Kdyby chtěl někdo osobní prohlídku nebo dlouhý objevovací běh, tak mi napiště na sociálních sítích nebo do komentáře.

Ještě jedna prosba – Krušné hory nejsou ani CHKO, ale najdete v nich pár chráněných území, kam by se nemělo chodit, tak tam prosím nechoďte. Výše uvedená místa by měla být volně přístupná. Buďte k přírodě ohleduplní. Už tak ji dáváme dost zabrat. Máme jen 1 Krušné hory, které tu jsou pro všechny. Díky.

Ať jste zdraví! Podzimu zdar!

One thought on “Nejhezčí místa v Krušných horách

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top