Články

Běžecká zranění – bolavé holeně (ne okostice)

Téměř každý zkušenější běžec někdy zažil nějaké zranění. Ti šťastnější měli jen namožené svaly z těžkého tréninku nebo modřiny a odřeniny. Ostatní se už někdy setkali s únavovkami, záněty šlach, vyvrknutými kotníky, natrhnutými svaly, zlomeninami, zablokovanými „esíčky“, neznámou bolestí na holeních či s čímkoliv jiným.

První základní pravidlo u všech zranění je zjistit, co vám je. Pokud nemáte pocit, že byste mohli mít něco zlomeného, stačí, když zajdete na fyzio. Fyzioterapeuti vám pomohou určit příčinu a poradí vám v další léčbě či prevenci. Vyhnete se tak hrozným frontám na chirurgii či ortopedii. V horším případě je lepší přežít frontu v nemocnici a nechat si udělat „fotku“.

Dnes se budeme zabývat bolestí „okostic“ – místa na vnitřní straně mezi holení a lýtkem. Pokud vás bolí místo kousek nad vnitřním kotníkem nebo naopak u kolena a ucítíte na něm malé bouličky, pravděpodobně se jedná o zánět okostice. S tím naštěstí ještě nemám zkušenosti. Na fyziu vám určitě poradí správněji než já, co s tím.

Můj problém, kvůli kterému jsem málem přestala běhat, se nachází o trochu výš a žádné bouličky tam neucítíte. Můžete nahmatat 1 bolavé místo. Jedná se o stažený sval. (Ano, i tady se nachází svaly.) Při každém kroku při běhu po tvrdém povrchu ucítíte v tomto místě tupou bolest. Po měsíci přežívání s touto tupou bolestí nemůžete uběhnout už ani rychlou rovinku. V nejhorším případě by možná mohlo dojít až k únavové zlomenině. To nevím úplně přesně, naštěstí jsem problém včas vyřešila.

Příčiny můžou být různé. V mém případě:

● plochá příčná a podélná klenba

● zkrácené lýtkové svaly a oslabené bércové svaly

● zvýšení kilometráže

● běh po tvrdém povrchu (asfalt, nekvalitní tartan, beton, chodník…)

● časté používání treter

● nedostatečná regenerace

Co s tím?

Doporučuji alespoň týden volno od běhání. Nejmírumilovnější pohyb pro holeně je plavání, dále vyzkoušejte cyklistiku, v zimě běžky.

Od bolesti pomůže ledování a studená sprcha.

Na fyziu vám sval pomohou alespoň trochu uvolnit. Pomůže i rolování na roleru nebo tenisákem.

Začněte provádět speciální protahovací cviky.

Pomáhá i nošení kvalitních kompresek nebo kompresních návleků.

Zkuste si zatejpovat holeně od chodidla nebo si je radši nechte zatejpovat od někoho, kdo to fakt umí. Za mě jsou nejlepší tejpy od firmy Temtex. Pokud chcete, aby vám vydržely déle, kupte si tejpy s tourmalinem. Sama jsem nikdy na tejpy nevěřila, ale po dlouhodobém testování mi přináší úlevu, zrychlují hojení a působí jako prevence.

Po týdnu bez běhu začněte posilovat přední stranu přítahy s gumou, balančními cviky na bosu, stoupnutím na špičky. Cviky na plochou nohu lze provádět už od začátku.

K urychlení hojení může pomoci laser, nárazové vlny či kryosauna.

Problém je potřeba řešit i z dlouhodobého hlediska. Nejsem úplně zastánce ortopedických vložek do bot, ale poslední dobou mě při běhu zachraňují. Doporučuji si nechat udělat vložky Formthotics na míru (např. v ORP centru v Praze). Jsou tlumivé, lehké a nedělají se z nich puchýře. Při pronaci chodidla si pořiďte kvalitní protipronační boty. (např. Asics – všechny generace Kayano nebo GT 2000).

Doufám, že jsem třeba někomu pomohla či poradila, jak vyzrát na okostice. Nejsem žádný fyzioterapeut či doktor. Vycházím jen ze svých zkušeností. Bolest berte jako varování, že něco není v pořádku. (Bolest svalů při závodě či tréninku se nepočítá. 😀 )

Tak ať všichni naběháte mnoho kilometrů ve zdraví!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top