Aby vám můj blog nepřišel tolik jednotvárný, rozhodla jsem se ho obohatit o rozhovory s jinými běžci. Každý to máme sice trošičku jinak. Všichni ale máme společnou lásku k běhu.
Aktuálně se nacházím na soustředění na Zadově, kde se s ostatními top juniorskými běžci a běžkyněmi připravujeme na další sezonu (já ještě na MS v běhu do vrchu). Všichni jsou vstřícní a můžu si vybrat s kým udělám rozhovor. Jelikož jsem nerozhodná, nechala jsem hlasovat své sledující na instagramu. Vyhrála Karolína Sasynová.
Pro ty, kteří Káju neznáte – Kája běhá hlavně 1500m na dráze. Příští rok bude 1. rokem v juniorské kategorii. Pochází z Třince, kde ji připravuje trenér Kamil Lubojacki. Na kontě má mnoho medailí a titulů z MČR, i zkušenosti z dorosteneckého ME v Gyoru a 6. místo na EYOFu v Baku. Kája je velký dříč a neuvěřitelně milá holka.
Kdo začal běhat dřív – ty nebo tvůj starší brácha René (taky několikanásobný mistr ČR a reprezentant)?
Je to sporné. Oba říkáme, že nás přivedl ten druhý. Rodiče přihlásili Rendu do kroužku atletiky v 1. třídě. Já jsem začala chodit rok po něm. Krátce po mém příchodu skončil s atletikou a začal hrát hokej. Společně s rodiči mi jezdil fandit na závody a zalíbilo se mu to, tak začal znova.
Kdy nastal zlom úspěchů a kdy jsi začala atletiku brát vážně?
Úspěchy mám už od žactva, ale moc jsme to nikdy nehrotili. Vždy jsem sportovala pro radost a úspěchy se dostavily samy. Při MČR v krosu 2017 jsem dostala lekci. Uvědomila jsem si, že jestli chci mít nějaké velké úspěchy, musím začít pořádně trénovat.
Máš nějaké představy, jak a kde by ses ráda viděla cca za 5 let?
Vzdělání je pro mě priorita. Chtěla bych se běhání dál věnovat na nějaké úrovni, ale zároveň bych ráda šla na vysokou školu. Přemýšlím o žurnalistice. Uvidíme, co bude v budoucnu. Zatím mi jde skloubit studium gymnázia s tréninky a soustředěními.
Věříš svému trenérovi? Trénuješ spíš na pocit nebo na údaje z hodinek?
S trenérem mám dobrý vztah. Běhám s ním cca 2x týdně, jinak mi tréninky posílá. Za tu dobu, co s ním běhám, jsme se naučili si důvěřovat. On mi věří, že trénink splním, a já mu věřím, že mě dobře připraví. Mám hodinky s hrudním pasem pro kontrolu tepové frekvence, ale spíš běhám na pocit.
Nacházíš v běhání něco víc než běhání?
Baví mě překonávat své hranice. Zároveň si nedokážu představit přestat běhat. Mám většinu kamarádů běžců, s kterými sdílíme společnou radost z běhů. Mám ráda i tu dřinu, bez které by to nešlo.
Co si myslíš o evoluci Nike bot a v čem běháš?
Když jde o rekordy, určitě tyhle boty uberou pár vteřinek. Kipchoge by možná zaběhl rekord i v jiných botách. Má můj obdiv a nadřít na to stejně musel sám.
Běhám v Nike botách, protože na ně mám slevu. Neběhala bych v botách, které jsou nekvalitní a hned se rozpadnou. Víc to neřeším.
Co sponzoři?
Jsem ve sdružení CISO (Centrum individuálních sportů v Ostravě), kteří mě finančně podporují. Dále mě podporuje třinecká atletika a především rodiče. Nesponzoruje mě žádná firma nebo značka.
Jak to máš s jídlem? Jíš nějaké výživové doplňky? Přemýšlíš někdy nad tím, co jíš?
Neomezuji se, ale všeho s mírou. Někdy mám chuť na knedlíky a někdy i na salát. Je to vyvážené.
Přes zimu jím vitamíny, jinak nic jiného nezobu. Snažím se to doplnit normální stravou.
Po tréninku se snažím dát tělu, co vyžaduje (třeba více masa).
Setkala ses někdy s poruchou výživy v tvém okolí nebo u sebe?
Když jsem přešla do puberty, chvíli jsem se trochu víc hlídala. Teď už to ale tolik neřeším. Setkala jsem se s pár případy poruchy výživy u kamarádek, ale vždy to dopadlo dobře.
Snažíš se být „low-waste“ ? Co si myslíš o znečištění okolo nás? Cítíš to na sobě nějak? Přece jenom jsi z Třince. 😀
Snažím se recyklovat, ale v některých ohledech bych se mohla snažit víc.
Znečištění vnímám hlavně v zimě. Jsem ráda, když můžu být někde na soustředění v horách, kde je čistší vzduch.
Jaké máš ráda/sleduješ zahraniční atlety?
Mám ráda Colleen Quigley (na instagramu @steeple_squigs), Emmu Coburn (@emmacoburn), Konstanze Klosterhalfen, či Genzebe Dibabu.
Co rituály před závodem a talismany?
Mám své stereotypy. Jím 3-4 hodiny před závodem a pak už jen banán. Chodím se rozcvičovat tak hodinu před závodem. Vždy je to skoro stejné – rozklus, protažení, abc, rovinky. Nic neobvyklého.
Mám talisman od bráchy, takovou podkovu. Přivezl mi ji z Maroka. Mám ji v pytlíku na tretry. A na krku nosím na řetízku čtyřlístek.
V čem si myslíš, že se lišíš od ostatních?
Je možné, že mám posunutý práh bolesti. Dokážu se víc kousnout. Jsem pohodář a nebývám, tak moc nervozní před závody.
„Úspěch není klíčem ke štěstí, štěstí je klíčem k úspěchu.“
Jakou váhu přikládáš psychologii při těžkém tréninku nebo závodě?
Je to dost o psychice. Snažím se všechno brát optimisticky a myslím si, že mi to pomáhá.
Co bys vzkázala čtenářům?
Hlavní je, aby vás běhání bavilo. Snažte se užívat si každý kilometr. Když se vám něco nepovede, tak se to stalo proto, aby to bylo brzy lepší.
Běhu zdar!