Články

10 PROVĚŘENÝCH TIPŮ PRO PODZIMNÍ VÝBĚHY VE ZDRAVÍ

Přestože je teprve začátek září, na mě už spadla podzimní nálada. Stačil k tomu 1 propršený den. K podzimu mám smíšené pocity. Miluji podzimní barvy, jablka, hrušky, dýně, deštivé dny i bláto. Na druhou stranu bývám skoro každý rok nemocná nebo zraněná. Jsme jen lidi, pokaždé se z toho poučím a běhám zase vesele dál. Sepsala jsem pár svých „podzimních pravidel“, abyste neopakovali stejné chyby.

Nepodceňuj holé kotníky. Na dlouhý klus vytáhni i slabou čelenku nebo čepici, do batůžku hoď skládací šusťačku nebo si ji můžeš hodit kolem pasu.

● Pokud tě pobolívají záda nebo se cítíš zatuhlá, před během/tréninkem si promasíruj bolavé místo hřejivou mastí.

● Míváš-li problémy s rýmičkou, doporučuji začít si pravidelně čistit nos mořskou vodou, jíst více vitamínu C (v podobě ovoce nebo zeleniny), začít se lehce otužovat (po teplé sprše nebo koupeli), případně začít „zobat“ výživové doplňky na imunitu (např. cordyceps).

● Mít 1 pořádnou běžeckou bundu do krušnohorského počasí se vždycky vyplatí.

● Tělo je citlivější než obvykle, každá bolístka rázem bolí víc. Nauč se poznat, kdy jsi jen „cíťa“ a kdy už je potřeba řešit to s fyzioterapeutem. Pokud máš flexibilní non-stop fyzio, raději ho navštiv dřív než bude pozdě.

● Pokud se cítíš unavenější než obvykle, nech si udělat krevní testy. Můžeš mít jen nedostatek minerálů, vitamínů, stopových prvků. V horším případě můžeš mít z léta boreliozu nebo nějakou podobnou nemoc.

● Taky rád/a běháš v blátě? Já se po doběhu co nejdřív převlíknu do suchého, obzvlášť ponožky a boty. V autě vozím igelitky navíc, abych do nich mohla po závodě naházet špinavé oblečení a neušpinila auto. 😀

Mokré nohy = puchýře, ale jen pokud máš špatné ponožky. Pořiď si bezešvé ponožky nejlépe z merino vlny, která krásně hřeje, když se namočí. Případně si zatejpuj předem oblast, kde se ti tvoří puchýře nejčastěji.

● Tenhle bod platí asi v každém ročním období. Po doběhu se pořádně protáhni. Taky to vždycky odkládám. Když jsem moc líná, projedu se jen pomalu na rolleru. Značně to urychlí regeneraci.

● Když vyběhneš po 19. hodině a nechystáš se kroužit v osvětleném parku nebo ve městě, nezapomeň si čelovku a pár reflexních prvků. Stmívá se rychle a brzy. Už to bude zase jen horší.

A jak to máš ty? Máš nějaké svoje tipy? Klidně je napiš do komentáře.

Běhu a podzimu zdar!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top